NASZ PROGRAM

Bolesławiec 2.0

BądźMY dumni z Bolesławca


 

1. WYSOKA JAKOŚĆ ŻYCIA

Utrzymujemy zdobycze – udogodnienia dla mieszkańców ostatnich lat: bezpłatna komunikacja miejska, niskie podatki, opłaty za usługi komunalne. Te działania sprawiły, że życie u nas należy do najtańszych w Polsce w ramach przyjętych kryteriów (porównywane są ceny ciepła, wody, komunikacji miejskiej, wysokość opłat za odpady, ceny parkingów). Niskie ceny usług nie mogą oznaczać złej jakości. Znana powszechnie jest wysoka jakość wody, którą pijemy z kranów, wywóz odpadów czy nowoczesność autobusów MZK


2. INWESTYCJE

Najpilniejszym zadaniem jest dokończenie wszystkich rozpoczętych inwestycji – zarówno tych miejskich, jak również realizowanych przez inne instytucje. Trzy największe zostaną ukończone w tym roku: nowe Muzeum Ceramiki, Ośrodek Wodno – Sportowy (I etap), stadion miejski. Inne ważne dotyczą budowy żłobka, placu zabaw dla osób z niepełnosprawnościami, kompleksu boisk przy szkole na ulicy Dolne Młyny. W tym roku, dzięki zdobyciu dużej ilości środków finansowych, wydatki budżetu miasta na inwestycje przekroczą 120 milionów złotych, z czego prawie 3/4 środków pochodzi z funduszy zewnętrznych .


3. ZDROWIE

Jako główne zadanie uznajemy kontynuację unowocześniania bolesławieckiej służby zdrowia, szczególnie modernizację i rozszerzanie usług przez szpital powiatowy. Dobra współpraca z powiatem buduje nasze miasto i sprawia, że możemy się leczyć tutaj. W planach jest utworzenie nowych oddziałów (kardiologia, pulmonologia gastroenterologia), poradni specjalistycznych (nie tylko na ulicy Jeleniogórskiej), ale też realizacja jeszcze większej ilości programów zdrowotnych i innych rozwiązań skracających czas oczekiwania do lekarza. Ważne będzie też wybudowanie parkingu wielopoziomowego dla pacjentów i ich rodzin. Istotnym jest też rozwój szpitala wojewódzkiego – szczególnie w zakresie pomagania osobom ze schorzeniami psychicznymi, nerwowymi. Konieczne jest wspieranie dzieci ze zdiagnozowaną depresją. Utworzymy Miejski Punkt Opieki Intymnej dla Kobiet oraz Miejski Punkt Treningu Mentalnego przy ul. Mickiewicza.


4. EDUKACJA  

Wydatki na oświatę stanowią największą pozycję w budżecie, a podnoszenie jakości edukacji to najwyższy priorytet. W ostatnich latach szkoły i przedszkola wzbogaciły się o nowy sprzęt służący rozwojowi naszych dzieci. Powstało nowe przedszkole. Rozpoczynamy budowę żłobka, a w następnej kadencji chcielibyśmy wybudować jeszcze jeden żłobek. Wspólnie z dyrektorkami szkół i przedszkoli tworzymy harmonogram prac remontowych i modernizacyjnych.  Wspieramy kadrę pedagogiczną w podnoszeniu kwalifikacji. Szkoły są częścią systemu edukacyjnego, w skład którego wchodzą również bolesławieckie placówki kulturalne i oświatowe. Planujemy rozszerzenie działalności Centrum Wiedzy. Nowe Muzeum i Nowa Garncarnia to przestrzeń, w której można będzie realizować ciekawe projekty edukacyjne związane z naszym największym bogactwem, jakim jest glina i ceramika


5. BEZPIECZEŃSTWO

Inwestycje drogowe to m.in.: budowa nowego układu drogowego przez rzekę Bóbr z dwoma nowymi mostami, budowa drugiego etapu obwodnicy wschodniej miasta dającej możliwość omijania terenów zabudowanych w mieście i w Łące. Wciąż konieczne są inwestycje w budowę dróg na nowo powstałych osiedlach, ale też nie można zapominać o remontach istniejącej infrastruktury. Rozwijać będziemy system ścieżek rowerowych poprzez budowę i włączanie w system dolnośląski i międzynarodowy. Planujemy budowę kładki pieszo – rowerowej nad Bobrem w porozumieniu z władzami gminy wiejskiej Bolesławiec. Bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Chcemy zbudować nowoczesny system monitoringu miejskiego (400 kamer), szczególnie obejmując miejsca do tej pory niemonitorowane. Ważna dla miasta jest dokończenie budowy nowej komendy straży pożarnej.


6. ŚRODOWISKO ŻYCIA/EKOLOGIA W MIEŚCIE

Ochrona powietrza. Będziemy uczestniczyć we wszelkich programach, których celem jest wspieranie gospodarstw domowych w działaniach termomodernizacyjnych oraz wspomagających wymianę źródeł ciepła na mniej szkodliwe dla atmosfery. Planujemy kolejne zakupy autobusów elektrycznych dla MZK oraz rozbudowę aplikacji MyBUS – lokalizacja każdego autobusu miejskiego w czasie rzeczywistym. Zamierzamy postawić nowe stacje ładowania samochodów. Będziemy rozszerzać strefę odbiorców ciepła systemowego dostarczanego przez ZEC. Coraz więcej firm miejskich wyposażamy w panele fotowoltaiczne (alternatywne źródła energii) i samochody elektryczne.

Zieleń w mieście. Wymiernie dbamy o „zielone płuca miasta”, czyli o ogrody działkowe (np. w tym roku dotacja 200 tysięcy na 4 rodzinne ogrody działkowe). Planujemy budowę nowego parku między ulicą Murarską a Zygmunta Augusta. Bardzo dobrze przyjęto pierwsze kwietne łąki, tradycyjnie o zieleń dbamy wspólnie z mieszkańcami (konkursy upowszechniające dobre praktyki). Większość mieszkańców chwali utrzymanie zieleni i jej jakość. To już jest powszechna opinia o mieście czystym, schludnym i zadbanym. Najbardziej spektakularną planowaną inwestycją będzie odbudowa elektrowni na Bobrze. Nasz system gospodarki wodno- ściekowej czy organizacja unieszkodliwiania odpadów komunalnych realizowane są we współpracy z innymi gminami.


7. MIESZKANIA

W ostatnich latach w Bolesławcu wybudowano ponad 700 nowych mieszkań. W trakcie budowy jest kilkaset, a plany inwestorów pokazują nowe planowane inwestycje. Wśród inwestorów jest również miejska spółka TBS, która nowe mieszkania stawia przy ulicy Zwycięstwa. Jesteśmy gotowi do budowy kolejnych, o ile pojawią się nowe programy atrakcyjne dla przyszłych lokatorów. Mamy też w pełni uzbrojone działki pod budownictwo jednorodzinne. Będziemy wspierać modernizację już istniejących zasobów mieszkaniowych oraz nowe programy dofinansowania wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji.


8. SPORT

W ciągu najbliższych miesięcy radykalnie poprawi się stan bazy sportowej – nowy stadion, Ośrodek Wodno -Sportowy, kompleks boisk na ul. Dolne Młyny. Z nowych planowanych obiektów do wybudowania – rolkostrada pod wiaduktem, park umiejętności rowerowych w lesie na ulicy Piastów, stacjonarne kryte lodowisko (wymiary hokejowe). Zamierzamy zwiększać poziom finansowania sportu, szczególnie aktywności dzieci i młodzieży. Bardzo dobrze w ostatnich latach odbierane są masowe imprezy plenerowe, np. Bieg między mostami. Po wybudowaniu nowego OWS planujemy stworzenie możliwości pływania na długich torach w zbiorniku „Leśny Potok”. Modernizacja stadionu przy ul. Rajskiej – rowek; rozbudowa infrastruktury sportowej przy ul. Jana Pawła II.


9. POMOC SPOŁECZNA 

Mamy rozbudowaną sieć instytucji niosących pomoc. Takie ośrodki jak MOPS, DPS, Dzienny Dom Senior Plus, Środowiskowe Domy Samopomocy. Dobrej pomocy jednak nie da się zorganizować bez współpracy z innymi instytucjami sektora publicznego, organizacjami pozarządowymi (w mieście działa prawie 150 takich organizacji). Szczególna troska skierowana jest oczywiście do osób i rodzin najbardziej potrzebujących, w tym osób w wieku senioralnym i niepełnosprawnych. Planujemy podwojenie liczby miejsc w DPS poprzez jego rozbudowę.


10. KULTURA 

Z zajęć organizowanych przez nasze instytucje (BOK – MCC, MBP – CW oraz Muzeum) korzysta wielka rzesza ludzi w każdym wieku. Będziemy rozwijać amatorski ruch artystyczny. Planujemy zadaszenie amfiteatru w parku im. H. Bonina, częstsze imprezy plenerowe – oczywiście z tą największą – Bolesławieckim Świętem Ceramiki. Planujemy przeprowadzić termomodernizację CIK „ Orzeł” i tam rozwinąć integrację kulturalną, połączoną z działalnością stowarzyszeń oraz z Centrum Wolontariatu WSPÓŁPRACA. Umiejętnie będziemy korzystać z możliwości, jakie daje nam współpraca europejska. Bez wspólnych projektów nie powstałyby takie obiekty, jak BOK MCC czy Muzeum Ceramiki, a w powiecie np. szkoła specjalna. Nasze europejskie kontakty dają możliwość realizacji wielu projektów, priorytetem jest i będzie współpraca dzieci i młodzieży.


11. SPRAWY DUŻE I MAŁE – wszystkie równie ważne dla mieszkańców

Bolesławiec 2.0 – oznacza tworzenie miasta nowoczesnego i przyjaznego dla każdego. To musi być miasto inteligentne (smart city), reagujące na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. To miasto dbające o obywateli , w szczególności tych najsłabszych. Ale też dające możliwości rozwoju w różnych dziedzinach. Miasto, które jest aktywnym podmiotem w działaniach gospodarczych, ekologicznych, kulturalnych i sportowych. W programie zawieramy zarówno duże projekty społeczne i infrastrukturalne, jak i zgłaszane przez mieszkańców mniejsze lub większe udogodnienia w życiu codziennym, np.:; dwa nowe żłobki; cztery ronda: Dolne Młyny – Wróblewskiego, Modłowa – Cieszkowskiego, Lubańska – Garncarska, ul. Chrobrego;  ścieżka rowerowa łącząca centrum miasta ze skateparkiem (Bohaterów Getta), plac zabaw koło kompleksu sportowego na ul. Jarzębinowej; parkingi przy SP nr 3, przy SP nr 1, przy II LO, utwardzony parking przy ul. Śluzowej; park psiej aktywności; kładka nad Bobrem; łącznik ulic Sokola- F. Nila; mieszkaniowe budownictwo społeczne przy ul. Modłowej; wiata i miejsca do grillowania przy Wiadukt Plaza; rekreacyjny park przy ulicach Rumianków, Modrzewiowa, Czerwonych Maków; oświetlenie ulic, np. ul. Rajskiej; rewitalizacja pozostałych podwórek w Rynku, przy ulicach Fabryczna, 1-Maja, Komuny Paryskiej, Chrobrego – konsultacje z mieszkańcami; licznik czasu na skrzyżowaniach, posadzenie 773 drzew, park linowy przy ul. Jeleniogórskiej, oddanie młodzieży ośrodka  Leśny Potok, czyli beach,  music & fun.

Szanowni Państwo, niemal wszystkie działania wynikają z moich rozmów z mieszkankami i mieszkańcami, którzy artykułują swoje potrzeby. Dużą rolę odgrywają radni, którzy zgłaszają tematy podejmowane  później w celu ich rozwiązania. Wiele pytań i spraw jest też zgłaszanych za pośrednictwem portali lokalnych, mediów społecznościowych, a czasem wciąż jeszcze tradycyjną drogą listowną. Rozbudowujemy portal, za pomocą którego porozumiewanie się będzie jeszcze łatwiejsze. Nasz program jest programem otwartym na Państwa propozycje i sugestie. Zachęcam do współpracy na rzecz dynamicznego rozwoju naszego miasta.
Piotr Roman
 Zapisz PDF